VII  Niedziela  Zwykła „A”
23.02.2020

 

 1. Chrystus przypomina nam dzisiaj najważniejsze z przykazań – przykazanie miłości. I to miłości nawet nieprzyjaciół. Nakaz miłości drugiego człowieka znajdziemy w wielu religiach i systemach filozoficzno-etycznych, ale miłość nieprzyjaciół głosi tylko chrześcijaństwo. Według Pana Jezusa Jego uczniem jest dopiero ten, kto potrafi nieprzyjaciela obdarzyć miłością. Moc do takiej trudnej miłości daje nam pobożny udział w Eucharystii – Ofierze Chrystusa, podczas której On ofiarowuje się za każdego człowieka.
 2. Składka dzisiejsza jest przeznaczone na potrzeby naszej parafii.
 3. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą karnawału, ostatnią niedzielą przed Wielkim Postem. Rozpoczynamy w tym dniu tzw. 40-godzinne nabożeństwo - po Mszy św. o godz. 8.00 będzie wystawienie Najśw. Sakramentu i adoracja do Mszy św. o godz. 10.30, a po niej krótka adoracja z odmówioną koronką do Miłosierdzia Bożego. W poniedziałek i wtorek adoracja będzie pół godziny przed Mszą św.
 4. Dzisiaj o godz. 15.00 w parafii p.w. św. Marii Magdaleny odbędzie się kolejne spotkanie dla par niesakramentalnych.
 5. Od dzisiejszej niedzieli do soboty włącznie będzie trwał 52. tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Będzie to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników. Od dzisiaj w przedsionku kościoła przez cały Wielki Post będzie wystawiona księga trzeźwościowa, do której można wpisywać swoje deklaracje abstynenckie bądź trzeźwościowe.
 6. W środę, piątek i sobotę przypadają Kwartalne Dni Modlitwy o ducha pokuty.
 7. Środą Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. W Środę Popielcową obowiązuje zarówno post ścisły (od 18 do 60 roku życia) jak i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia do końca życia). W tym dniu Msze św. z nałożeniem popiołu na głowy o godz. 7.30, 16.30 i 18.00. Przed Mszą wieczorną różaniec, a po niej nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 8. Ze względu na to, że wszystkie dzieci powinny brać udział we Mszy św. w Środę Popielcową, w czwartek nie będzie Mszy św. szkolnej, ani specjalnej drogi krzyżowej dla dzieci. W Środę Popielcową dzieci otrzymają planszę, a podczas nabożeństw drogi krzyżowej będą otrzymywały obrazki do wklejania na nią.
 9. W piątek o godz. 17.30 adoracja Najśw. Sakramentu, a o godz. 18.00 Msza św. młodzieżowa dla uczniów szkół średnich i starszej młodzieży, a po niej droga krzyżowa dla młodzieży i dorosłych, na którą zapraszam też dzieci. Przypominam, że każdy, kto pobożnie odprawi drogę krzyżową, może otrzymać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.
 10. W sobotę od godz. 9.00 do 11.00 spotkanie Dzieci Maryi w salce przy kościele.
 11. Od przyszłej niedzieli przez cały okres Wielkiego Postu zapraszam serdecznie na godz. 15.00 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Kazania pasyjne będzie głosił w tym roku ks. diakon Piotr Bułka, który odbywa praktykę diakońską w parafii św. Marii Magdaleny. Rekolekcje wielkopostne w dniach od 22-25 marca poprowadzi o. Wit Chlondowski, przełożony oo. Franciszkanów z Cieszyna.
 12. Bóg zapłać mieszkańcom ul. Mlecznej nr. 49, 51, 55b, 69, 81c i 83b za posprzątanie kościoła i ofiary na kwiaty. Na najbliższą sobotę na godz. 9.00 proszę do sprzątania kościoła mieszkańców ul. Chłodnej nr. 3a, 8, 10, 11, 12, 19 i 21 oraz Wiosennej nr. 3, 4, 8, 11, 12a, 13 i 15.
 13. W przedsionku kościoła można nabyć nowy numer „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa” i „Wieści z Serca”. Do naszej gazetki parafialnej dołączone są dwa dodatki: rachunek sumienia związany ze spowiedzią wielkopostną i porządek sprzątania na kolejny rok (do początków maja przyszłego roku).
 14. Jak co roku pewna rodzina zakupiła i ofiarowała tzw. „Zdrapki Wielkopostne”. Są one wyłożone w przedsionku kościoła. Zdrapka Wielkopostna to indywidualne 40-dniowe "rekolekcje" dla każdego dorosłego w trakcie trwania Wielkiego Postu w 2020 roku. Atrakcyjna forma zdrapki zachęca do lepszego przygotowania się na radość Chrystusowego Zmartwychwstania. Ćwiczymy więc swojego ducha ale i podejmujemy refleksję nad swoim obecnym życiem, nad swoją codziennością. Począwszy od Środy Popielcowej aż do Poniedziałku Wielkanocnego pod każdym dniem na kalendarzu czekają różne niespodzianki, oczywiście z rodzaju takich które zaleca się w Wielkim Poście, czyli będzie: jałmużna, post, modlitwa. Wszystkie zadania są prosto sformułowane i w większości możliwe do wykonania natychmiast po odkryciu. Zachęcam do wzięcia udziału w tej formie ćwiczeń duchowych. Są to zasadniczo ćwiczenia duchowe dla młodzieży i osób dorosłych, proszę więc, by młodsze dzieci nie zabierały zdrapek. Plakat wywieszony jest w gablotce.
 15. Jeszcze dzisiaj można się zapisać na naszą majową parafialną pielgrzymko-wycieczkę (w zakrystii) i na sobotni Dzień Seniora (w przedsionku).

 


Zwracam się z uprzejmą prośbą o umieszczenie informacji do parafian o możliwości skorzystania z Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.

Punkt prowadzony jest w Cieszynie, ul. Bielska 4, budynek Pawilonu Diagnostyczno - Zabiegowego Szpitala Śląskiego (wejście A3) w dniach:

- poniedziałek 15:00 - 19:00

- wtorek 15:00 - 19:00

- środa  15:00 - 19:00

- czwartek 15:00 - 19:00

- piątek 8:00 - 12:00

Proponujemy wcześniejszą rejestrację telefoniczną, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30 pod numerem telefonu (33) 4777239.

Porady udzielne są przez adwokatów bezpłatnie, dlatego też zachęcamy do skorzystania z tej formy pomocy udostępnionej na mocy ustawy.