Triduum Paschalne

Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota

 

 1. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Proszę Was o modlitwę za wszystkich kapłanów, ale szczególnie za tych, którzy pracowali w Krasnej: za ks. Adama Ciesiółkę, ks. Stanisława Filapka i za mnie. Pamiętajcie też o zmarłych kapłanach, szczególnie o ks. Janie Suchanku. Liturgia wielkoczwartkowej Mszy św. nie kończy się przeniesieniem Najśw. Sakramentu do ciemnicy; nie ma też adoracji.
 2. Wielki Piątek to rozważanie tajemnicy Męki i Śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Przypominam, że w tym dniu obowiązuje post ścisły (każdy, kto ukończył 14-ty rok życia aż do końca życia jest zobowiązany powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych; natomiast każdy, kto ukończył 18 lat, a nie skończył jeszcze 60-tego roku życia zobowiązany jest do zachowania postu ścisłego – może spożyć najwyżej 3 posiłki w ciągu dnia, ale tylko jeden z nich może być posiłkiem do syta; dwa pozostałe lekkie – czyli z poczuciem głodu). Zachęcam każdego do prywatnego odprawienia w tym dniu drogi krzyżowej. O godz. 18.00 w kościele Liturgia Wielkopiątkowa. Nie będzie zakończona przeniesieniem Najśw. Sakramentu do grobu ani adoracją! Zachęcam do przeżywania tych tajemnic w domu za pomocą dostępnych mediów.
 3. Wielka Sobota ma w normalnej odsłonie olbrzymie bogactwo liturgicznych znaków. W tym roku będą one ograniczone do absolutnego minimum. Liturgia rozpocznie się o godz. 19.00 i nie będzie zakończona procesją rezurekcyjną! Nie będzie też w ciągu dnia tradycyjnego poświęcenia pokarmów – błogosławieństwa pokarmów można dokonać w domu wg wzoru podanego na stronie diecezjalnej.
 4. Zgodnie z zarządzeniem ks. biskupa ordynariusza obchody Wielkiego Tygodnia odbędą się w naszym kościele w wyznaczonych godzinach, ale bez udziału wiernych. Oznacza to, że w liturgii nie może brać udziału nawet ustawowe 5 osób (np. zamawiających intencję mszalną). Wiem, że w innych diecezjach postanowienia biskupów mogą być inne, ale rozumiem troskę i obiekcje naszego biskupa: m.in. jak wytłumaczyć 6-tej i następnym osobom, że nie będą mogły wziąć udziału w liturgii („dlaczego akurat tych 5-cioro może, a ja nie!?”). Mogę Was tylko zapewnić, że dla mnie sprawowanie liturgii Wielkiego Tygodnia przy zupełnie pustym kościele, będzie chyba bardziej dramatyczne. Możemy się tylko modlić, żeby nigdy więcej taka sytuacja się nie powtórzyła!
 5. Zalecenia do domowego przeżywania tych świętych dni znajdziecie na stronie Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
 6. Niestety, rząd przedłużył ograniczenia o kolejny tydzień. Nawet w Wielkanoc we Mszy św. będzie mogło wziąć udział jedynie 5 osób (zamawiający intencję). Pozostali muszą poprzestać na „uczestnictwie” za pomocą mediów. Będzie natomiast możliwość przyjęcia Komunii św., ale o szczegółach powiadomię w niedzielnych ogłoszeniach.
 7. Przypominam, że w dalszym ciągu istnieje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.
 8. Bardzo dziękuję wszystkim za życzenia związane z Wielkim Czwartkiem (pamiątka ustanowienia sakramentu Kapłaństwa) – te zarówno telefoniczne, jak i mailowe czy sms-owe. Bardzo dziękuję też wszystkim ofiarodawcom za wpłaty na konto parafii i ofiary do skarbonki. Bóg zapłać!
 9. W przedsionku można nabyć nowe numery „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa”.
 10. Pamiętajmy o wzajemnej modlitwie!

 

Niedziela Palmowa
5.04.2020

 

 1. Chyba nikt z nas nie przeżył do tej pory trudniejszego Wielkiego Tygodnia. Ja – z pewnością – nie! Jeszcze miesiąc temu w najgorszych koszmarach nie mogłem sobie wyobrazić odprawiania niedzielnej Eucharystii przy niemal pustym kościele. A w tej chwili nie jestem w stanie wyobrazić sobie takiego przeżywania Triduum Paschalnego, jakie nas czeka. Wielu Parafian nie skorzystało i już nie skorzysta z sakramentu pokuty. Mało kto będzie miał możliwość przyjęcia Komunii św. w tym czasie. Możeśmy, rzeczywiście, sobie na to zasłużyli?!
 2. W dalszym ciągu istnieje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Ale wielu z nas oglądanie Mszy św. w telewizji czy przez internet odczuwa jak przyglądanie się przez witrynę restauracji tym, którzy wewnątrz niej spożywają posiłek – po zakończeniu oglądania czują się dalej głodni.
 3. W miejsce spowiedzi proponowane jest wzbudzenie aktu żalu doskonałego, który odpuszcza wszystkie grzechy. Ale wzbudzenie takiego żalu wcale nie jest proste. Po pierwsze: musi być z prawdziwej miłości do Pana Boga (a nie ze strachu przed śmiercią czy przed wiecznym potępieniem – a taki strach łatwo się narzuca). Po drugie: musi zawierać pragnienie spowiedzi sakramentalnej w najbliższym możliwym terminie (a nie: „kiedyś tam, przy okazji”).
 4. W dalszym ciągu obowiązuje rygor maksymalnie 5-ciu osób uczestniczących w Mszy św. w kościele – dotyczy to także Triduum Paschalnego. Bardzo proszę, aby przychodziły tylko osoby, które zamówiły Mszę św. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę nie ma możliwości (zarządzenie Stolicy Apostolskiej!) udzielania Komunii św. poza liturgią – nie będę więc w te dni rozdawał Komunii św. nikomu, poza 5-tką uczestniczącą w nabożeństwie! Bardzo mi przykro!!! Komunii św. w te dni można udzielać tylko umierającym.
 5. Kiedyś ks. Twardowski napisał: „Spieszmy się kochać ludzi – tak prędko odchodzą”. Może trzeba to przełożyć też na możliwość korzystania z sakramentów. Niech ograniczenia związane z epidemią spowodują w nas prawdziwy głód bliskości Pana Boga, jaką daje nam w sakramentach św.!
 6. Bardzo proszę wszystkich o śledzenie informacji na internetowej stronie parafialnej, ale głównie na stronie Diecezji Bielsko-Żywieckiej (tam wszystkie informacje są wcześniej! I jest ich więcej).
 7. W najbliższym czasie nie będzie odwiedzin chorych i starszych Parafian. Życzę im dużo sił i zdrowia, ale przede wszystkim trwania w łasce uświęcającej. Korzystajcie z Komunii św. duchowej – chociaż tyle!
 8. Dzisiaj nie ma tradycyjnego poświęcenia palm. Ale zachęcam, by w domach własnoręcznie zrobić „palmy” ze świeżych gałązek drzew.
 9. Dzisiaj w okresie między godz. 15.00 a 16.00 będę udzielał Komunii św.; będzie też możliwość prywatnej adoracji Najśw. Sakramentu, ale przypominam o limicie obecności maksymalnie 5-ciu osób w kościele. Proszę też o odśpiewanie (lub choćby odmówienie) w domach Gorzkich Żali.
 10. Na razie do środy włącznie przed każdą Mszą św. jest jeszcze okazja do skorzystania z sakramentu pokuty.
 11. W środę po Mszy św. Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
 12. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Proszę Was o modlitwę za wszystkich kapłanów, ale szczególnie za tych, którzy pracowali w Krasnej: za ks. Adama Ciesiółkę, ks. Stanisława Filapka i za mnie. Pamiętajcie też o zmarłych kapłanach, szczególnie o ks. Janie Suchanku. Liturgia wielkoczwartkowej Mszy św. nie kończy się przeniesieniem Najśw. Sakramentu do ciemnicy; nie ma też adoracji.
 13. Wielki Piątek to rozważanie tajemnicy Męki i Śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Przypominam, że w tym dniu obowiązuje post ścisły (każdy, kto ukończył 14-ty rok życia aż do końca życia jest zobowiązany powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych; natomiast każdy, kto ukończył 18 lat, a nie skończył jeszcze 60-tego roku życia zobowiązany jest do zachowania postu ścisłego – może spożyć najwyżej 3 posiłki w ciągu dnia, ale tylko jeden z nich może być posiłkiem do syta; dwa pozostałe lekkie – czyli z poczuciem głodu). Zachęcam każdego do prywatnego odprawienia w tym dniu drogi krzyżowej. O godz. 18.00 w kościele Liturgia Wielkopiątkowa. Nie będzie zakończona przeniesieniem Najśw. Sakramentu do grobu ani adoracją! Zachęcam do przeżywania tych tajemnic w domu za pomocą dostępnych mediów.
 14. Wielka Sobota ma w normalnej odsłonie olbrzymie bogactwo liturgicznych znaków. W tym roku będą one ograniczone do absolutnego minimum. Liturgia rozpocznie się o godz. 19.00 i nie będzie zakończona procesją rezurekcyjną! Nie będzie też w ciągu dnia tradycyjnego poświęcenia pokarmów – błogosławieństwa pokarmów można dokonać w domu wg wzoru podanego na stronie diecezjalnej.
 15. W Niedzielę Wielkanocną mogą być odprawione tylko 2 Msze św. (wg aktualnych regulacji). Limit osób na razie nie jest ustalony (ograniczenia do 5 osób obowiązują do Wielkiej Soboty włącznie, ale przed tym czasem będą na pewno nowe wytyczne!).
 16. Ponieważ podczas Mszy św. niedzielnych nie jest zbierana składka, jeśli ktoś chce wspomóc działalność parafii – może przesłać nawet niewielkie sumy na parafialne konto bankowe lub skorzystać ze skarbonki na prawym filarze wewnątrz kościoła. Bardzo dziękuję za dotychczasowe ofiary – Bóg zapłać!
 17. Działalność kancelarii parafialnej jest aktualnie zawieszona. W razie pilnej potrzeby proszę o uzgodnienia telefoniczne – tel. do ks. Krzysztofa Gardyny: 607-590-592.
 18. W przedsionku kościoła wystawione są małe paschaliki na stół wielkanocny. Ofiara dowolna.
 19. Przypominam, że aktualnego „Gościa Niedzielnego” można kupić w kioskach, sklepach czy na stacjach benzynowych. Natomiast w Wielkim Tygodniu będzie dostarczany do parafii zarówno „Gość Niedzielny” (numer świąteczny) jak i „Mały Gość” – będą do odebrania w przedsionku kościoła.
 20. Bardzo dziękuję pani Halinie Stoszek za cotygodniowe samodzielne sprzątanie kościoła.
 21. Zachęcam gorąco Parafian do prywatnego codziennego odmawiania różańca, koronki do Miłosierdzia Bożego i litanii do Najśw. Serca Pana Jezusa.
 22. Wszystkim Parafianom życzę na ten niezwykły Wielki Tydzień dbania o bliskość Pana Boga. Życzę też wszystkim łaski zdrowia. Modlę się za Was wytrwale, ale proszę Was też o modlitwę w intencji wszystkich Parafian, a także w mojej. Ta modlitwa jest nam wszystkim niezwykle potrzebna! Zwłaszcza w tym świętym czasie.