I Niedziela Adwentu

29.11.2020

 1. Rozpoczynamy dziś Adwent. To już kolejny okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia w naszym życiu, choć w tym roku przeżywany z utrudnieniami. A tymczasem całe nasze życie jest adwentem, czyli oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii: "Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie". Nasze serca również wymagają czuwania i przygotowania.
 2. Dniem dzisiejszym wchodzimy w nowy rok liturgiczny i duszpasterski przeżywany pod hasłem: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.
 3. Przypominam, że aktualnie w naszym kościele obowiązuje limit 36 osób.
 4. Od pewnego czasu nie jest zbierana podczas Mszy św. składka. Ewentualne ofiary bardzo proszę składać do skarbonki na prawym filarze kościoła lub wpłacać na konto parafialne.
 5. Kancelaria parafialna czynna jest w poniedziałek normalnie, a w piątek w godz. 16.00-17.00. Zamawianie intencji mszalnych proszę załatwiać telefonicznie (607-590-592).
 6. Od poniedziałku rozpoczynamy odprawianie rorat, które w tym roku będą wyglądały zupełnie inaczej ze względu na limity osobowe. Roraty w naszym kościele przez cały Adwent będą w dni powszednie o godz. 18.00, a w soboty o godz. 7.30. Ze względu na ograniczenia niemożliwe jest, by wszystkie dzieci mogły przyjść na roraty do kościoła. Dlatego serdecznie polecam inicjatywę „Małego Gościa”. Każdego dnia na stronie internetowej roraty.malygosc.pl będzie transmisja Mszy św. roratniej z jednej z parafii archidiecezji katowickiej. Bardzo proszę rodziców o umożliwienie dzieciom uczestnictwa w takiej wirtualnej formie rorat i stworzenie w domu atmosfery Adwentu: by rodzice razem z dziećmi uczestniczyli w transmitowanej Mszy św., by dzieci zapalały swoje lampiony, by wszyscy razem się modlili. Równocześnie zapraszam dzieci do uczestnictwa w prawdziwej Mszy św. roratniej w naszym kościele, ale wg pewnego porządku: w poniedziałek kl. I i dzieci młodsze, we wtorek kl. II, w środę kl. III, w czwartek kl. IV, w piątek kl. V, a w sobotę rano kl. VI i dzieci starsze. Na te Msze św. dzieci niech przynoszą odpowiedzi na zadawane dzień wcześniej pytania i będą otrzymywały nagrody (jak co roku). Przy okazji proszę darczyńców o przynoszenie odpowiednich prezentów dla dzieci. W kościele nie będą rozdawane obrazki za udział w roratach. Bardzo proszę rodziców dzieci, które będą chciały uczestniczyć w roratach, choćby nawet tylko wirtualnych, o zgłoszenie się do zakrystii po komplety obrazków. To rodzice będą wydzielać dzieciom obrazki za udział w roratach.
 7. Kuria Diecezjalna Bielsko-Żywiecka przygotowała trzy różne serie rekolekcji adwentowych dla dorosłych. Jedne wygłosił ks. Marek Studenski, publikowane będą od 4 do 6 grudnia. Drugie rekolekcje wygłosi ks. Przemysław Sawa, publikowane będą od 11 do 13 grudnia. Jednocześnie już od piątku, 27 listopada można słuchać podcastowej wersji rekolekcji głoszonych wspólnie przez Ks. Piotra Górę i Ks. Mateusza Kierczaka.
 8. Są także rekolekcje dla dzieci (ks. Grzegorz Piekiełko oraz ks. Filip Magiera z ks. Przemysławem Gorzołką), dla młodzieży (ks. Kamil Kuchejda) i dla starszej młodzieży (cieszyńscy księża – ks. Jakub Kuliński i ks. Damian Broda). Wszystkie nagrania rekolekcyjne są dostępne na stronie Diecezji. Dostęp będzie na bocznym pasku pod zdjęciem Księdza Biskupa: Adwent 2020 - Rekolekcje dla wszystkich.
 9. W naszym kościele w środę pół godziny przed Mszą św. różaniec, a po Mszy św. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 10. W tym tygodniu przeżywamy I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed Mszą św., a w czwartek i piątek od godz. 17.00. Bardzo proszę, aby nie odkładać spowiedzi przedświątecznej na ostatnią chwilę, tylko korzystać z możliwości sakramentu pokuty przez cały okres Adwentu.
 11. W czwartek o godz. 17.00 Godzina Święta z modlitwami za kapłanów i o powołania do służby w Kościele.
 12. W I piątek po porannej Mszy św. objazd chorych – proszę ich zgłaszać w zakrystii. Planuję też odwiedziny chorych w okresie tuż przed świętami, ale nie wiadomo, czy uda się to zrealizować. W piątek o 17.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez Apostolstwo Dobrej Śmierci.
 13. Biskup Bielsko-Żywiecki udziela dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 4 grudnia 2020 r. (w dniu liturgicznego wspomnienia św. Barbary, dziewicy i męczennicy, patronki górników) górnikom i ich rodzinom mieszkającym i przebywającym na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz wszystkim uczestniczącym w uroczystościach barbórkowych.
 14. W I sobotę miesiąca o godz. 17.15 różaniec z nowymi wypominkami rocznymi.
 15. W przedsionku kościoła można nabyć nowy numer "Gościa Niedzielnego" z kalendarzem ściennym i "Małego Gościa" z płytą roratnią. Można także jeszcze kupić znicze na groby naszych bliskich. Są także świece Caritasu w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ofiary minimalne za małe świece to 6,- zł, a za duże minimalnie 15,- zł.
 16. Bóg zapłać mieszkańcom ul. Śnieżnej nr. 18, 24, 39a, 59 i 69 za posprzątanie kościoła i ofiary na kwiaty. Na najbliższą sobotę na godz. 9.00 proszę do sprzątania kościoła mieszkańców ul. Kępnej nr. 3, 8, 9, 10, 12, 13b, 13c, 17a, 21, 23, 25, 28, 29, 29a i 31a.
 17. Bardzo dziękuję panom: Jackowi Trąbikowi, Lucjanowi Feberowi, Piotrowi Koziełowi z synem Oliwierem oraz Wiesławowi Krupie za sobotnie posprzątanie cmentarza. Serdeczne Bóg zapłać osobie (lub raczej: osobom), które anonimowo w ciągu ostatniego tygodnia posprzątały znaczną część cmentarza.